ARC Site Arkaplan_Slider_Kırmızı.jpg

COMPETITION SCHEDULE

You can see our competition days schedule below.

OPENING DAY

SPACE EXPLORATION STUDIES SEMINAR

JULY 21, Thursday

10:00-10:10

Süleyman SOYER, Opening Speech - Chairman of the Executive Board of the Space Exploration Society (UKET)

10:10-10:25

Abdullah Alperen KAYA & Bahadır Onur GÜDÜRÜ, ARC Briefing and Vote of Thanks - ARC General Coordinators

10:25-10:35

Serdar Hüseyin YILDIRIM, President of Turkish Space Agency

10:35-10:45

Prof.Dr. İsmail KOYUNCU, Rector of the Istanbul Technical University

10:45-10:55

Mehmet Fatih KACIR, Deputy Minister of Industry and Technology

10:55-11:05

Break

11:05-11:45

Technical Session - Space and Moon Exploration in Turkey 

Moderator: Zeynep YILDIZ, Deputy of the Ankara 

Speakers: 

Burak PEHLİVAN,  TUA, Expert of Space Systems and Spacecraft Department

Doç.Dr. Burak YAĞLIOĞLU, TUBITAK UZAY Space Technologies Research Institute Project Manager of Lunar Mission

11:45-12:30

Lunch & Coffee Break

12:30-13:00

Robert ZUBRIN, Founder of the Mars Society & Aerospace Engineer & Author & Advocate for Human Exploration of Mars (Online)

13:05-13:35

Łukasz WILCZYŃSKI, The President of European Space Foundation & Entrepreneur & Advisor

13:35-13:50

Rıza Tolga YILDIRIM, Space Camp Turkiye Group Manager

13:50-14:00

Break

14:00-14:15

Halit MİRAHMETOĞLU, General Manager of the Gokmen Space & Aviation Training Center

14:20-14:50

Prof.Dr. Nurgül Çelik BALCI, Geochemist, Geomicrobiology/Biogeochemistry at ITU

14:55-15:25

Speaker of the Sierra Space Corporation (Online)

15:30-16:00

Doç.Dr. Arif KARABEYOĞLU, CTO of DeltaV Space Systems (Online)

16:00-16:15

Sagar DHAKA, Founder of the IRC (Online)

16:15-16:25

Break

16:25-17:15

Technical Session - History of the Rover Teams in Turkey 

Moderator: Assoc.Prof.Dr. Serkan TÜRKELİ, Marmara University 

Speakers: 

Vatan Aksoy TEZER, İTÜ Rover Veteran 

Mehmet Can YILDIRIM, OzU Rover (URC17) Team Captain

Işık Su YAZICI, İTÜ Rover Veteran

Bahadır Onur GÜDÜRÜ, İTÜ Rover Team Captain '18

Yağmur GÜNEŞ, İTÜ Rover Veteran

DAY 1

Mars and Moon Field Missions (Mission 1, Mission 2, Mission 3)

JULY 22, Friday

Mission 1
(80 min)
Mission 2
(30 min)
Mission 3
(30 min)

9:00 - 9:20

Preparation

9:00 - 9:15

Preparation

 

9:20 - 10:40

MarsWorks

9:15 - 9:45

MIST Mongol Barota

 

 

9:45 - 9.55

Break

 

 

9:55 - 10:10

Preparation

 

 

10:10 - 10:40

Kapsul Rover

 

10:40 - 10:50

Break

10:40 - 10:50

Break

 

10:50 - 11:10

Preparation

10:50 - 11:05

Preparation

 

11:10 - 12:30

SSA WUT

11:05 - 11:35

Team Anveshak

 

12:30 - 14:00

Lunch Break

12:30 - 14:00

Lunch Break

Lunch Break

14:00 - 14:20

Preparation

14:00 - 14:15

Preparation

 

14:20 - 15:40

RoverOva

14.15 - 14.45

Yıldız Rover

 

 

14:45 - 14:55

Break

 

 

14:55 - 15:10

Preparation

 

 

15:10 - 15:40

GTU Rover

 

15:40 - 15:50

Break

15:40 - 15:50

Break

 

15:50 - 16:10

Preparation

15:50 - 16:05

Preparation

 

16:10 - 17:30

Project Scorpio

16:05 - 16:35

Project Kratos

 

 

16:35 - 16:45

Break

 

 

16:45 - 17:00

Preparation

 

17:00 - 17:30

IU Rover Team

 

DAY 2

Mars and Moon Field Missions (Mission 1, Mission 2, Mission 3)

JULY 23, Saturday

Mission 1
(80 min)
Mission 2
(30 min)
Mission 3
(30 min)

9:00 - 9:20

Preparation

9:00 - 9:15

Preparation

 

9:20 - 10:40

Yıldız Rover

9:15 - 9:45

MarsWorks

 

 

9:45 - 9.55

Break

 

 

9:55 - 10:10

Preparation

 

 

10:10 - 10:40

SSA WUT

 

10:40 - 10:50

Break

10:40 - 10:50

Break

  

10:50 - 11:10

Preparation

10:50 - 11:05

Preparation

 

11:10 - 12:30

GTU Rover

11:05 - 11:35

RoverOva

 

 

11:35 - 11:45

Break

 

 

11:45 - 12:00

Preparation

  

 

12:00 - 12:30

Project Scorpio

  

12:30 - 14:00

Lunch Break

12:30 - 14:00

Lunch Break

12:30 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 14:20

Preparation

14:00 - 14:15

Preparation

14:20 - 15:40

Project Kratos

14.15 - 14.45

MIST Mongol Barota

 

14:45 - 14:55

Break

 

14:55 - 15:10

Preparation

 

15:10 - 15:40

Kapsul Rover

15:40 - 15:50

Break

15:40 - 15:50

Break

15:50 - 16:10

Preparation

15:50 - 16:05

Preparation

16:10 - 17:30

IU Rover Team

16:05 - 16:35

Team Anveshak

DAY 3

Mars and Moon Field Missions (Mission 1, Mission 2, Mission 3)

JULY 24, Sunday

Mission 1
(80 min)
Mission 2
(30 min)
Mission 3
(30 min)

9:00 - 9:20

Preparation

9:00 - 9:15

Preparation

9:20 - 10:40

MIST Mongol Barota

9:15 - 9:45

Yıldız Rover

9:45 - 9.55

Break

9:55 - 10:10

Preparation

10:10 - 10:40

GTU Rover

10:40 - 10:50

Break

10:40 - 10:50

Break

10:50 - 11:10

Preparation

10:50 - 11:05

Preparation

11:10 - 12:30

Kapsul Rover

11:05 - 11:35

Project Kratos

11:35 - 11:45

Break

11:45 - 12:00

Preparation

12:00 - 12:30

IU Rover Team

12:30 - 14:00

Lunch Break

12:30 - 14:00

Lunch Break

12:30 - 14:00

Lunch Break

14:00 - 14:20

Preparation

14:00 - 14:15

Preparation

14:20 - 15:40

Team Anveshak

14.15 - 14.45

MarsWorks

14:45 - 14:55

Break

14:55 - 15:10

Preparation

15:10 - 15:40

SSA WUT

15:40 - 15:50

Break

15:50 - 16:05

Preparation

16:05 - 16:35

RoverOva

16:35 - 16:45

Break

16:45 - 17:00

Preparation

17:00 - 17:30

Project Scorpio

DAY 4

Mission 4 and Challenge to Shine

JULY 25, Monday

* All day 4 missions will be performed at the Faculty of Aeronautics and Astronautics Building.

Mission 4
(15 min)
Challenge to Shine
Autonomous
Driving
& Control
Robotic Arm
Driving in Difficult
Terrain
Team Structure

8.00-8.15

MarsWorks

MIST Mongol Barota

Yıldız Rover

RoverOva

Project Kratos

Team Anveshak

8.20-8.35

SSA WUT

Kapsul Rover

GTU Rover

Project Scorpio

IU Rover Team

MarsWorks

8.40-8.55

RoverOva

Team Anveshak

Project Kratos

Yıldız Rover

MIST Mongol Barota

SSA WUT

9.00-9.15

Project Scorpio

MarsWorks

IU Rover Team

GTU Rover

Kapsul Rover

RoverOva

9.20-9.35

Yıldız Rover

SSA WUT

MIST Mongol Barota

Project Kratos

Team Anveshak

Project Scorpio

9.40-9.55

GTU Rover

RoverOva

Kapsul Rover

SSA WUT

MarsWorks

Yıldız Rover

10.00-10.15

Project Kratos

Project Scorpio

Team Anveshak

MIST Mongol Barota

GTU Rover

IU Rover Team

10.20-10.35

IU Rover Team

Yıldız Rover

MarsWorks

Kapsul Rover

RoverOva

MIST Mongol Barota

10.40-10.55

MIST Mongol Barota

GTU Rover

SSA WUT

Team Anveshak

Project Scorpio

Project Kratos

11.00-11.15

Kapsul Rover

Project Kratos

RoverOva

IU Rover Team

Yıldız Rover

GTU Rover

11.20-11.35

Team Anveshak

IU Rover Team

Project Scorpio

MarsWorks

SSA WUT

Kapsul Rover

Material Selection
Lunch Break & Evaluation of the Points
12:00-15:00
Award Ceremony @Mars-Moon Fields
ARC Coordinators & Sponsors Speech
15:00-17:00
Team Number
Team Name
Frequency (GHz)
Teams to Work Simultaneously
Team 1
MarsWorks
5
5,9,10,11
Team 2
SSA WUT
2,4----5----
5,11
Team 3
RoverOva
0,9-----5-----5,8
6,7
Team 4
Project Scorpio
2,4----2,4
6,8
Team 5
Yıldız Rover
5,2
1,2,9
Team 6
GTU Rover
2,4----5,8
3,4,9
Team 7
Project Kratos
2,4-----2,4
3,9,10
Team 8
IU Rover Team
2,4
4,10,11
Team 9
MIST Mongol Barota
2,4----5,8----0,915
1,5,6,7
Team 10
Kapsul Rover
2,4
1,7,8
Team 11
Team Anveshak
2,40
1,2,8